l-carnitine banner
fiyatları

L-Carnitine Ne İşe Yarar?

Vücudun temel gereksinimlerinden olan carnitin bir tür antioksidandır. Sayılamayacak kadar çok faydası olan carnitin birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Kısaca faydalarından şöyle bahsedebiliriz;
*Yağların enerji üretimine dönüşümünü sağlayarak metabolizmanın hızlı çalışmasını ve kilo vermeye faydası vardır.
*Yağ yapılanmasını engellediği için kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ve ayrıca damar sertleşmesini önler.
*Kalp krizi ve kalp yetmezliği hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıkta iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür.
l-carnitine-ne-ise-yarar*Ayrıca beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirerek Alzheimer hastalığının oluşmasını önler.
*Nörolojik bozukluklara karşıda bir savunma olan carnitin felç hastaları içinde bir umut ışığıdır.
*Sperm sayısının artmasında etkisi bulunan carnitin kısırlığın engellenmesinde de iyi bir çözüm olarak görülmektedir.
*Ayrıca yaşlanmanın birçok etkisiyle de savaş içerisinde olan carnitin gözdeki katarakt tedavisinde de etkili bir maddedir.

Kullanım şekli ve dozu ise genetik olan şikayetler ve kullanmakta olduğunuz daimi ilaçlara göre değişmekle birlikte günde 200 mg ve 500 mg arasında olmalıdır. Carnitini diyabet ve kalple ilgili problemleri olanların da kullanmasında herhangi bir zarar görülmemektedir. Diyabet hastalarında asetil carnitin takviyesinin bu hastalığa iyi geldiği bilinir. Böbrek hastaları ve diyalize girenlerde, kas yorgunlukları yaşayanlarda, kramp ağrıları olanlarda, prematüre doğumlarda, yaşlanmalar ve çocuk yaşlanmalarında carnitin eksikliğinin belirtilerine rastlanmaktadır. Kemoterapi gören hastaların halsizliğine iyi geldiği de bilinmektedir.
Doğada ise özellikle yağsız kırmızı kuzu eti, tavuk, hindi, balık, yer fıstığı, maya, karnabahar, avokado, yağsız süt ve peynir altı suları içerisinde fazla miktarda bulunur. Bu besinler sporcuların beslenme ve diyet programlarında özellikle sıkça tüketilmesi istenen yiyeceklerdir. Yeni nesil genlerde kilo fazlaları ve obeziteye sebep olarak büyük ölçüde canitin eksikliği ve yetersizliği gösterilmektedir. Sıkça carnitin içeren besinleri tüketerek metabolizma hızlarını artırmaları önerilmektedir.

, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir